Categories:

Kanser; anormal bölünme ve çoğalma ile vücut boyunca yayılabilen hücreleri içermektedir. Hastalarda yatan hastadan ayaktan tedavi alan hastaya geçişi, bakım süreci boyunca beslenme durumunun taranmasıyla geliştirilir. Bireyin geniş kapsamlı değerlendirilmesi yapılmalıdır. Hastanın iştah durumunun değerlendirilmesi önemlidir. Oral alımının gözden geçirilmesi, semptomların (örneğin; bulantı, kusma ve diyare), vücut ağırlığı durumunun ve laboratuvar sonuçlarının değerlendirilmesi ile birlikte takip edilmesi gerekmektedir.

Enerji Alımı;

Bireye özgü enerji gereksinimlerinin belirlenmesi, bireyin enerji dengesini sürdürmeleri ve sağlıklı bir vücut ağırlığını ulaşmalarına yardımcı olmak için hayati öneme sahiptir. Ayrıca kanser ve kanser tedavisi ile ilişkili istenmeyen vücut ağırlığı kazanımı veya kaybının önlenmesinde de enerji alımı düzenlenmelidir.

PROTEİN TÜKETİMİ;

Bireylerin protein gereksinimi hastalık ve stres dönemlerinde artmaktadır. Kanser tedavileri nedeniyle etkilenen dokuların onarımı, toparlanması ve yenilenmesi ile sağlıklı bir bağışıklık sisteminin sürdürülmesi için vücut tarafından ek proteine gerek duyulmaktadır. Herhangi bir böbrek hastalığı yoksa 1.5 g/kg/gün olarak protein ihtiyacı tamamlanmalıdır.

SIVI ALIMI;

Kanser bakımında sıvı yönetiminde; yeterli sıvı alımı ve elektrolit dengesinin sağlanması ile sıvı kaybının önlenmesi amaçlanmalıdır. Genel olarak böbrek hastalığı olmayan bireylerde 20-40 ml/kg olarak günlük sıvı gereksinimi belirlenmelidir.

BESLENME ÖNERİLERİ;
  • Doğru beslenmenin tedavinin bir parçası olduğunu unutmayın. Bu sebeple mutlaka destek alın
  • Besin öğesi yoğun ana ve ara öğünlerle az miktarda sık sık beslenmeye dikkat edin
  • En sevdiğiniz yemekleri protein ve enerji eklemeyi unutmayın (et suyu/et/kıyma/yumurta eklemek gibi)
  • Besin öylesi yoğun besinleri yanınızda taşıyın ve sık sık atıştırın (ceviz, fındık, badem, kuru meyveler vb.)
  • Lif alımını arttırmak amacıyla tam tahıllar, taze veya pişmiş meyve ve sebzeler, özellikle kabukları ve tohumları olanlar, kuru meyveler, sert kabuklu yemişler gibi yüksek posalı besinlerin tüketimini arttırın
  • Her gün yaklaşık 2 litre sıvı alımı destekleyin
  • Probiyotik içeren besinler tüketilmeye dikkat edin (kefir, yoğurt vb.)
  • Alkollü içecekler ve kafein tüketimi sınırlandırın
  • Taze sebze ve meyveler mutlaka günlük beslenme programında yer verin ve mevsiminde tüketmeye özen gösterin
  • Kırmızı et protein enerjisini günlük %10 ile sınırlayın (günde <80 gramdan az), kırmızı et yerine beyaz etin tercih edin (tavuk, balık eti gibi)

Comments are closed