Detoks Diyetlerinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Kilo verme sürecinde sıkça duyduğumuz, popülerliğini her zaman koruyan detoks diyetleri hakkında tüm bildiklerimiz gerçekten doğru mu?

Detoks diyetlerinin ana çıkış noktası, vücudu toksin olarak adlandırılan zehirli maddelerden arındırmaktır. Bu diyetlerde genel olarak; hızlı kilo kaybı, fit bir vücut, sağlıklı saç ve tırnaklar, enerjik bir yaşam, gelişmiş bir sindirim sistemi hedeflenmektedir. İçerik olarak yalnızca sebze ve meyveler tüketilirken; hayvansal gıdalara, tahıl ürünlerine ve yağlara bu diyetlerde yer verilmemektedir.

Kısa sürelerle uygulanacak detoks programları neticesinde kilo kaybedilebilir, fakat bu kaybın özellikle vücuttaki su miktarının azalmasına bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Uzun süreli detoks programları neticesinde, kısa süreli program sonuçlarından daha fazlası elde edilemeyeceği gibi, başkaca olumsuz etkiler de oluşacaktır. Örneğin yüksek miktarlardaki sıvı kaybı, sıvı ve elektrolit dengelerini alt üst edebilir bununla birlikte yorgunluk, halsizlik ve bayılmalar yaşanabilir. Aynı zamanda uzun süreli bilinçsizce yapılan detoks programlarında kas kaybı da kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

Ne yazık ki detoks diyetleri gerçeklikten uzak, çok kısa süreli fayda sağlayan ve devamında hızlıca başlanılan noktaya geri dönülen diyetlerdir. Doğru detoks uygulamalarının yolu, özellikle dengeli beslenme ve mevsiminde en doğal besinleri tüketmekten geçer. Ayrıca, sigara ve alkolden uzak durarak, içerik olarak fazlaca katkı maddesi barındırdığı bilinen gıdalar tüketmeyerek dengeyi sağlamak mümkün. Bununla birlikte dört temel besin grubundan (et-tavuk- balık-kuru baklagiller, süt-kefir-yoğurt, tahıllar, taze sebze ve meyveler) ihtiyaç doğrultusunda tüketilip, yeterli miktarda diyet lifi alındığında da detoks sağlanabilir. Bununla birlikte, yeterli miktarda su içerek, vücuda gerekli destek yapılmalıdır. Sağlıklı bir bireyin günde 2-2.5 lt su içmesi gerektiğini hatırlayalım. Bu sıraladıklarımıza maksimum uyum gösterildiğinde, sağlıklı bir vücudun detoks görevini yapan karaciğer ve böbrekler zaten düzenli bir şekilde görevini tamamlayacak, ekstra bir desteğe de gerek kalmayacaktır.

Unutmayalım ki, diyet programlarında önemli olan günlük kalori ihtiyacının belirlenerek, kişiye özel hazırlanacak diyet programları ile kalıcı sonuç sağlanmasıdır. Sadece sebze ve meyve suları ile kısıtlanmış sağlıksız detoks diyetlerin vücudunuza hiçbir yararı yoktur.