Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Bireysel beslenme danışmanlığı, kişinin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan beslenme programı anlamına gelir. Her kişinin metabolizması, günlük enerji- besin ihtiyacı ve yaşam şekli kendine özeldir. Yaş, cinsiyet, ağırlık, hastalıklar ve çevresel faktörler bu konuda etkilidir. Diyet listesini hazırlarken, göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler bu nedenle, beslenme programı da her kişi için özgün olmalıdır.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı Neyi İçerir?

Yaşa ve cinsiyet göre beslenme, sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenme, hastalıklarda doğru beslenme, sağlığı koruma ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirme, fizyolojik durumunuza göre doğru beslenme

Sağlıklı Kilo Verme Programları

Kilo vermeyi hedefleyen bir beslenme programıdır. Bu programlar kişiye özel hazırlanır. Program hazırlanırken öncelikle vücut analizi yapılır. Diyetisyen yönlendirmesi ve kişinin de istekleri doğrultusunda bir hedef kilo belirlenir. Kişinin yaş, cinsiyet, sağlık durumu, kan tahlilleri, kullandığı ilaçlar, sosyal durumu, iş saatleri, sevdiği ve sevmediği besinler göz önünde bulundurularak kişiye özel bir beslenme programı dizayn edilir. Kontrol süreçlerinde vücut analizi her seferinde yeniden yapılır. Sonuçlar ve diyet süreci başvuran kişi ile birlikte değerlendirilir, gerekli durumlarda beslenme programında uygun değişiklikler yapılır.

Sağlıklı Kilo Alma Programları

Kilo almayı hedefleyen bir beslenme programıdır. Diyetisyen vücut analizi yaptıktan ve BKİ (beden kitle indeksi) hesapladıktan sonra bir hedef kilo belirler. Bu programda hedef, sağlıklı kilo almak ve vücudun tüm ihtiyaçlarını tamamlamaya yöneliktir. Kişiye özel hazırlanan beslenme programında vücutta yeterli miktarda makro besinler (protein, yağ, karbonhidrat) ve mikro besinler (vitamin ve mineraller) alınması hedef alınır. Beslenme programı hazırlanmadan önce kişinin kilosunun neden eksik olduğunu iyi saptamak gerekir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Mesela iştahsızlık; bir çok hastalık (Anorexia, Bulimia) veya tiroitlerin hızlı çalışması gibi sebeplerle olabilir.