UZMANLIK ALANLARIM

BİREYSEL BESLENME DANIŞMANLIĞI

Kişinin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan beslenme programlarıdır. Her bireyin metabolizma hızı, günlük enerji- besin ihtiyacı ve yaşam şekli kendine özeldir. Bu nedenle yaş, cinsiyet, ağırlık, hastalıklar ve çevresel faktörler bu konuda oldukça etkilidir. Diyet listesi hazırlarken, bu faktörler kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır.

ONKOLOJİDE BESLENME

Pek çok kanser; cerrahi yöntemler, radyoterapi, kemoterapi, hormon terapisi ve/veya immünoterapi ile tedavi edilir. Bu tedavi yöntemleri ile birlikte iştah kesilmesi, kilo alma veya kilo verme, bulantı, kusma gibi yan etkiler sıkça görülmektedir. Bu nedenle uygulanan tedavinin ortaya çıkarabileceği yan etkiler hakkında hasta bilgilendirilerek uygun beslenme planı hazırlanmalıdır

DİYABET VE GESTASYONEL DİYABETTE BESLENME

Diyabetin oluşumunu önlemek, var olan diyabeti tedavi etmek ve diyabete bağlı komplikasyonların gelişimini önlemek veya yavaşlatmak için beslenme tedavisi önemlidir. Bu nedenle tıbbi beslenme tedavisi, tedavinin temelini oluşturur. Gestasyonel diyabette ise gebelik süresinde önerilen düzeyde kilo kazanımı için gerekli enerji sağlanmalıdır. Ancak gebelerde kilo kaybı önerilmemekle birlikte, kilolu ve şişman gestasyonel diyabetli gebelerde, ılımlı enerji ve karbonhidrat kısıtlaması uygun olabilir.


YEME BOZUKLUKLARINDA BESLENME

Normal ve sağlıklı beslenmek, yalnızca bireyin ne yediği değildir. Başka bir deyişle nasıl, neden yediği ve beslenme ile ilgili tutum ve davranışlarıyla da ilgili bir durumdur. Bu durumda kastedilen, bireyin mental ve duygusal durumundan kaynaklanan bir bozukluk nedeniyle yetersiz veya aşırı besin tüketimine yol açan olgular bütünüdür.  Bu durumda Anoreksiya nevroza, bulimiya nevroza ve başka türlü adlandırılamayan yeme bozukluklarından bahsedilir. Amaç , besleyici yeme alışkanlıklarının geliştirilerek normal fizyolojik fonksiyonları ve fiziksel aktiviteyi sağlayacak beslenme rehberliğini sağlamaktır.

ÇOCUKLUK VE ERGENLİK DÖNEMİNDE BESLENME

Çocuklarda amaç; alınması gereken besinlerin dengeli ve çeşitli olmasının sağlanmasıdır. Almaları gereken besinler yetişkinlere göre değişmemektedir. Ek olarak büyüme ve gelişmelerinin sağlanması için almaları gereken enerji miktarları farklıdır. Ergenlik döneminde ise büyüme hızlı olduğu için beslenme önemli bir faktördür. Beslenme yaşa göre boy uzunluğu ve vücut ağırlığının saptanması ile değerlendirilir. Bununla birlikte gereksinimleri karşılayacak bir beslenme programı hazırlanmalıdır.

GEBELİK VE EMZİKLİLİK DÖNEMİNDE BESLENME

Gebelik sürecinde annenin aldığı besin öğelerinin plasenta ile bebeğe taşınması sayesinde bebek büyür. Bebeğe taşınan besin öğeleri, annenin kendi gereksinimine ek olarak düşünülmelidir. Emzirme döneminde ise anne süt salgılar. Bu süt, annenin aldığı besinlerin bir ürünüdür. Süt için gerekli besinler de annenin kendi gereksinimine ek sayılmalıdır.


GERİATRİDE (YAŞLILIKTA) BESLENME

65 yaş ve üzerini beslenmeyi kapsayan bu süreç, her yaşta olduğu gibi bu yaş grubunda da yeterli ve dengeli beslenme, sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme; yaşlılıkta çok sık görülen şişmanlık, diyabet, kalp-damar hastalıkları, osteoporoz, felç, iskelet ve kas sistemi hastalıklarından korunmak için veya bunların tedavisi için önemlidir.