Yaz Meyvelerinin Bilinmeyen Faydaları

Yazın gelmesiyle birlikte tezgahlarda rengarenk meyveler yerini almaya başladı. Tabi ki her mevsimin meyvesi güzel ama yaz meyvelerinin yeri bir ayrı. Vitamin ve mineral deposu olan, aynı zamanda vücut için gerekli karbonhidratı sağlamayı destekleyen meyvelerin faydaları saymakla bitmez. Fakat tüketirken porsiyon miktarına dikkat!


Kanserde Tıbbi Beslenme Tedavisi

Kanser; anormal bölünme ve çoğalma ile vücut boyunca yayılabilen hücreleri içermektedir. Kanser bakımının son dönemlerde yatan hastadan ayaktan tedavi alan hastaya geçişi, bakım süreci boyunca beslenme durumunun taraması ve değerlendirilmesinin devam etmesini gerektirmektedir. Bireyin geniş kapsamlı değerlendirilmesi yapılmalıdır. İştahının ve oral alımının dikkatli bir şekilde gözden geçirilmesi, semptomların (örneğin; bulantı, kusma ve diyare), vücut ağırlığı durumunun, ve laboratuvar sonuçlarının değerlendirilmesi ile birlikte takip edilmesi gerekmektedir.

Kısıtlama Günlerinde Beslenmemizde Dikkat Etmemiz Gerekenler

Haftalardır süren akşam sokağa çıkma yasakları ve hafta sonu kısıtlamaları büyük ölçüde beslenme düzenimizi etkiledi. Öğlen saatlerindeki değişiklikler öğün miktarlarının artması ve hareketsizlik normal rutindeki yaşam tarzımızı oldukça değiştirdi. Mevsim geçişleri nedeniyle hızlı zayıflama çabaları olsa da, düzeni elden bırakmamak önemli. Bu sıralar yapacağımız küçük değişikliklerle kilo kontrolünü sağlamamız mümkün olacaktır.

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığı Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir. İnsanoğlu, sürekli enfeksiyon etmeni organizmalara maruz kalır ve bu bulaşmaya karşı bireyin uygun şekilde tepki vermesiyle korunur. Hastalıklardan korunmak için vücudun bağışıklık siteminin güçlenmesine ihtiyacı vardır. Beslenme durumu bağışıklık sisteminin güçlü kalması üzerindeki en büyük etkenlerden biridir. Hızlı zayıflama yöntemlerine başvurmadan, doğru ve dengeli beslenmenin yanı sıra bazı takviyeler bağışıklık sistemini desteklemek için uygun olacaktır. 

Reaktif Hipoglisemide
Beslenme

Hipoglisemi, düşük kan glikozu anlamına gelmektedir. Kan glikozunun normal düzenin korunması önemlidir, çünkü vücut hücrelerinin özellikle de beyin ve merkezi sinir sisteminin düzgün şekilde çalışması için sürekli ve tutarlı glikoz kaynağı gereklidir. Semptomlar genellikle kan glikozunun 65 mg/dL’nin altında olduğunda hissedilir. Hipoglisemi durumunda terleme, titreme, halsizlik, açlık, baş ağrısı, sinirlilik gibi semptomlar gelişebilir.