Categories:

Haftalardır süren akşam sokağa çıkma yasakları, hafta sonu kısıtlamaları büyük ölçüde beslenme düzenimizi etkiledi. Öğlen saatlerindeki değişiklikler öğün miktarlarının artması ve hareketsizlik normal rutindeki yaşam tarzımızı oldukça değiştirdi. Bu sıralar yapacağımız küçük değişikliklerle kilo kontrolünü sağlamamız mümkün olacaktır.

Öncelikle her zaman bahsettiğimiz ilk konu yeterli ve dengeli beslenme. Tek tip beslenme yerine her besin grubundan tüketip çeşitliliği arttırmak gerekir. Özellikle bağışıklık sistemini de güçlü tutmak için taze sebze ve meyve tüketimine mutlaka beslenmede yer vermek gerekir.

Öğün kaymalarının da gözlemlendiği bu günlerde mümkün oldukça üç ana öğün atlanmamalı, iki ana öğün yapılacak durumlarda ise arada bir veya iki ara öğün yapılarak öğünlerde fazla besin tüketimi engellenmelidir.

Ara öğünler tüketilirken seçilen gıdalarda dikkatli olunmalıdır. Hazır işlenmiş ürünler, cips, çikolata, gofret, çekirdek gibi bol kalorili işlenmiş ürünler/yiyecekler kesinlikle tercih edilmemelidir. Bunun yerine süt, yoğurt, kefir gibi protein içeriği yüksek besinler, mevsim meyveleri, ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Tabi bu besinleri de sağlıklı olduklarını düşünüp sınırsızca tüketmek ideal kilonuzdan uzaklaşmamıza neden olabilir. Bu sebeple porsiyon kontrolünü de elden bırakmamanız önemli.

Yiyecekleri tüketirken onu neden tükettiğinize de ayrıca önemi büyük. Gerçekten acıktınız mı? Yoksa canınız sıkıldığı için kendinizi atıştırmalıkların başında mı buluyorsunuz? Bu kendinizi kontrol altında tutabilmek için en önemli noktadır. Eğer acıkmadıysanız ve sadece can sıkıntısından mutfaktaysanız öncelikle su içerek kendinizi oyalamaya deneyin veya farklı uğraşlara yönelin (kitap okumak, dizi-film izlemek gibi). 

En sık yapılan hatalardan biri ise hamur işi, kek, poğaça tarzı hamur işi gıdaları oldukça fazla pişirip tüketmek. Bunların yerine atıştırmalık olarak haşlanmış sebzeler veya fırında kurutulmuş baharatlanmış kuru baklagilleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede sağlıklı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Bunlarla birlikte su tüketimini de ihmal etmemeliyiz. Günlük kilogram başına 30 ml olacak şekilde mutlaka su içmek gerekir.

Son olarak kısıtlama günlerinde hepimiz ev içerisinde hareketsiz kaldığımızın farkındayız, evde yapabileceğimiz küçük egzersizler veya arkadaşlarınızla yapabileceğiniz meydan okumalarla hareket etmeyi keyifli hale getirip günlük enerji harcamamızı arttırabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Comments are closed